Organik Trafik Nedir? Organik Trafik Arttırma

Eticaret siteleri ve içerik üreten web sitelerinin en büyük  hedeflerinden biri, belirledikleri anahtar kelimelerde ilk sıralarda yer almaktır. Arama motorlarında ilk sıralarda yer alan siteler, organik olarak trafik almaktadır. Siz de organik trafik oluşturmak istiyorsanız organik trafik nedir, seo trafiği nedir, organik trafik nasıl yükseltilir gibi sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Organik Trafik Nedir?

Arama motorlarına yazılan kelimeler sebebiyle açılan sonuçların arasından seçilip tıklanan siteler, organik trafik almış olurlar. Yüklenen sayfada sıralanan web sitelerinin içinden seçim yapılarak tıklanan siteler, ne kadar çok kullanıcıyı sitelerine çekerlerse o kadar iyidir. Herhangi bir reklam ücreti ödemeden en üst sıralarda yer alarak daha fazla kullanıcıya ulaşmak mümkündür.

Organik trafiğinizi öğrenmek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Analytics içinde yer alan organik trafik kısmı sizin sonuçlarınızı görmenizi sağlamaktadır ve ücretli reklamlar sebebiyle gerçekleşen tıklamalardan ayrı olarak ölçümlenmektedir. Ayrıca kullanıcıların hangi araçlar ile sitenize tıkladığını, hangi sayfalarınızı organik olarak bulup tıkladığını da yine buradan görebilirsiniz. Böylece sitenizin durumunu detaylı bir şekilde analiz edebilirsiniz. Organik trafik ile ortaya çıkan sonuçlarda yaptığınız analizlerle sitenizde düzenleme yapmanız gereken kısımları belirleyebilirsiniz. Organik trafik sonuçları ile sitenize hangi ülkeden, hangi şehirden, hangi bölgeden insanların kullanıcıların geldiğini de ölçümleyerek çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

Organik Trafik Elde Etmek Neden Önemli?

  1. Organik trafik elde ederek reklama harcayacağınız bütçeleri azaltabilirsiniz. Ücretsiz olan bu yöntemi kendiniz gerçekleştirebileceğiniz gibi profesyonel seo uzmanlarından da destek alabilirsiniz.
  2. Organik trafik sonucunda siteye gelen kullanıcılar, doğru kullanıcılar olduğu için sitede daha fazla zaman geçirir ve sitenin hemen çıkma oranı düşeceği için site daha da yükselir.
  3. Organik search de üst kısımlarda yer alarak firmanızın ürettiği ürün ve hizmetlere potansiyel müşterilerinizin kolaylıkla ulaşmasını sağlayarak satışlarınızı artırabilirsiniz.
  4. Reklam kampanyalarına binlerce lira yatırmak istemiyor ve doğal yöntemler ile müşterilerinizin karşısına çıkmak istiyorsanız organik trafik artırmak sizin kullanabileceğiniz bir yöntemdir.
  5. Bütçenizi iyi yönetmenizi sağlayan bu yöntem ile düşük rekabet halindeki anahtar kelimelerde organik olarak yükselirken, yüksek rekabete sahip anahtar kelimeleriniz için reklam kampanyaları oluşturabilir; bütçenizi bu kısımda kullanabilirsiniz.

Organik Trafik Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Siz de arama trafiği nedir sorusunun cevabını mantıklı bulduysanız ve bu alanda çalışmalar yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Organik trafik artırmak için anahtar kelime çalışmaları yapmalı, güncel içerikler üretmeli ve pek çok çalışma yapmalısınız. İsterseniz gelin organik trafik artırma yöntemleri neler inceleyelim.

Anahtar Kelime Belirleme

Kullanıcıların sitenizi bulmak için kullandığı bazı anahtar kelimeler bulunmaktadır. Kısaca anlatacak olursak; kıyafet satışı yaptığınız bir eticaret siteniz olduğunu düşünelim. Potansiyel müşteriler “kırmızı erkek şortu, kadın bluz, yeşil kazak satın al” gibi anahtar kelimeler ile ürünleri arayacaklardır. Siz eğer yaptığınız seo çalışmalarında bu kelimeleri kullanırsanız potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkabilirsiniz. Anahtar kelime kullanımınız ne kadar doğru ve çeşitli olursa o kadar başarılı bir anahtar kelime çalışması yapmış olursunuz.

Güncel İçerik Üretimi

Güncel içerikler üreterek sitelerin devamlı yenilendiğini arama motoru botlarına kanıtlamak gerekmektedir. Yeni ve kaliteli içerikler ile sitenizi güncel tutabilir, böylece kullanıcılarınıza daha iyi bir internet sitesi deneyimi sunabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi

Organik aramalarda daha fazla tıklama almak için sitenizde bütünsel bir çalışma gerçekleştirmelisiniz. Şöyle ki siz istediğiniz kadar içerik üretin eğer sitenizin kullanıcı deneyimi kötüyse ve sitenize tıklayan kişiler hemen çıkıyorsa yaptığınız çalışmaların hiçbir önemi yoktur. Bu sebeple kullanıcı deneyimini üst düzeyde tutmanız gerekmektedir. Kullanıcı deneyiminin iyi olması için siteye giren kişilerin aradıklarını kolayca bulmaları, satın alma adımlarının en kısa sürede gerçekleşmesini sağlamalı ve site yapısının iyi bir şekilde kullanılması sağlanmalıdır.

Backlink Stratejileri

Backlink çalışmaları otoriter web sitesi olma yolunda atılması gereken adımlardandır. Birbirleri ile bağlantılı sitelerin arasında yapılan linklemeler, siteleri daha güvenilir gösterdiği için oldukça önemlidir. Arama motoru botları birbirleri arasında linkleme yapan siteleri, iyi nitelikli ve kaliteli olarak algılamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu fazla backlink verme sorunlarıdır. Birbirleri ile alakasız, sadece link vermek için verilen backlinkler siteye yarar değil zarar sağlar. Unutulmamalıdır ki seo çalışmaları tamamen doğal bir şekilde gerçekleşmelidir.

Rakip Takibi

Organik trafik elde etmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu rakiplerdir. Rakiplerinizin geliştirdiği stratejiler ile siz geri planda kalabilirsiniz. Böyle bir şey yaşamamak için rakiplerinizi devamlı gözlem altında tutmalı, onların geliştirdiği stratejilere karşı yeni stratejiler üretmelisiniz. Böylece hem kendinizi geliştirmiş hem de rakiplerinizin gerisinde kalmamış olursunuz.

Organik Seo Nasıl Yapılır?

Organik seo olarak bahsettiğimiz konu aslında tam olarak yukarıda bahsettiğimiz aşamalar ve derinlemesine yapılan çalışmalardır. Profesyonel çalışmalar gerektiren arama motoru optimizasyonu konusunda dijital pazarlama ajanslarından veya seo uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Böylece eticaret sitenizin ürün ve müşteri hizmetleri ile daha fazla ilgilenme şansı elde edebilirsiniz. Seo çalışmaları uzun soluklu bir sürece sahip olmasının yanı sıra deneyim ve özveri gerektirmektedir. Bu alanda profesyonel kişilerden yardım almak sizin kendi işinize odaklanmanızı sağlarken sitenizin de gelişmeye devam etmesine yardımcı olmaktadır.

Watemark dijital pazarlama ajansı seo ve reklam konusunda uzmanlaşmış ekibi ile yıllardır onlarca müşteriye hizmet vermiştir. Gündemi ve yenilikleri takip etmeyi hiç bırakmayan genç ekibimiz ile siz de arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Seo ve reklam çalışmalarına dair merak ettiklerinizi öğrenmek için bizi arayabilirsiniz.

Related Posts

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *