Kurumsal Kimlik Tasarımı

Detaylı Marka Analizi

Markanızı ve ürünlerinizi yakından tanıyarak, marka kimliği yaratma sürecini titizlikle ve benzersiz detaylarla sağlam bir yapıda oluşturduğumuz adımdır.

Rakip Analizi

Sektörünüzdeki rakiplerinizi tespit ettikten sonra detaylı analizleri yapılır. Ardından rakipler arasından markanızı ayırt edici özellikler tespit edilerek çalışmalarda kullanılır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Detaylı analizler yapıldıktan sonra, markanın özgün bir kişiliğe sahip olması için akılda kalıcı ve ilgi çekici tasarım-kurgulama kısımlarına geçilir.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik çalışması, adından da anlaşılacağı gibi markanın kimliğidir. Bir markaya sahip olduğunuzda onu diğer markalardan ve rakiplerden ayıracak özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bunu şöyle bir örnekle daha açıklayıcı hale getirelim: Dünya üzerinde milyarlarca insan yaşar. Bu insanların hepsi birbiriyle aynı mıdır?

Konuşma tarzları, jest ve mimikleri, giyim tarzları, kullandıkları parfüm, kişilikleri, taktıkları aksesuarlar ve saç şekilleri birbirinden farklıdır. Her insanın kendi farklı tarzı ve ayırt edici bir özelliği bulunur. Kişilerin tarzı ne kadar özgün ve çekiciyse çevresindekilerin de o kadar dikkatini çekmeye başlar. Kurumsal kimlik kavramı da tam olarak budur.

Her markanın kendine özgü bir kişiliği olmalıdır. Kendi kurumsal dili, kurumsal web sitesi, özgün bir logosu, yaratıcı ve ilgi çekici sloganları, markanın kişiliğine uygun bir rengi olmalıdır.

Kurumsal Kimlik Ne İşe Yarar?

Kurumsal Kimlik Nelerden Oluşur?

Logo tasarımı ve slogan oluşturma kurumsal kimlik sürecinin ayrılmaz parçalarıdır. Tüketicilerin markanızla ilgili ilk dikkatlerini çeken öge logodur. Ardından da akılda kalıcı sloganınız gelir. Slogan dediğimizde illaki uzun  metinler aklınıza gelmesin. Yalnızca birkaç kelimeyle oluşturulan sloganlar bile son derece etkili olabilmektedir. Önemli olan nokta; markanızın yaptığı işi ve karakterini yansıtan bir slogan ve logo tasarlamaktır.

Kurumsal renk ve yazı fontu, markanızın karakterini yansıtan kısımdır. Kurumsal renk; tüketiciler üzerinde pozitif duygular uyandırmalıdır ve mutlaka belli bir fikri temsil ediyor olmalıdır. Müşterilere bu renkle vermek istediğiniz mesaj nedir, onlarda hangi duyguları uyandırmak istiyorsunuz? gibi soruların cevapları kurumsal renkte saklıdır.

Markanızı yansıtan bu ögeler, marka bilinirlik çalışmalarınızda kullandığınız her unsurda mutlaka kullanılmalıdır. Adeta markanızın bir gölgesi olan kurumsal kimlik renk ve yazı fontlar, markanızın adının geçtiği her çalışmada istikrarlı olarak kullanılırsa kullanıcıların zihninde marka bilinirliğiniz daha kuvvetli bir zemin üzerine oturmuş olur.

Kurumsal renginiz ve fontunuz;  kurumsal web-siteniz, resmi evraklar, zarflar, kartvizitler, dosyalar, kurumsal kıyafetler, kalemler, kupalar gibi her türlü objede yer almalıdır. Dolayısıyla tüm bu unsurlar beraber düşünülerek kurumsal kimlik rengi ve yazı fontları tercih edilmelidir.

Kurumsal kimlik kitabı, markanın kurumsal kimliğinin bir kılavuzudur diyebiliriz. Markanızı yakından tanımak isteyen ya da tamamen yabancı kişiler kitabınıza baktığında, markanızın amacını, neye hizmet ettiğini kolayca anlamalıdır. Kurumsal kimlik kitabında her şey net ve belirgin olmalıdır. Uzun ve karmaşık açıklamalar yerine kısa ve etkili metinler, görseller ve sloganlar kullanmak oldukça etkili sonuçlar verebilir.

Markanızın kartviziti, kurumunuzun mini bir tanıtımını yapar. Kartvizit, kişi veya kurumlarla ilgili ihtiyaç duyulan kilit bilgileri karşı tarafa sunar. Geleneksel kartvizit örnekleri yalnızca dikdörtgen ve belirli standartlardayken, bugün kartvizitler çok farklı çeşitlerde de tasarlanmaktadır. Markanızın tanıtımı için son derece önemli olan kartvizitin; şekli, rengi, kağıdın kalınlığı, benzersizliği ve özel tasarımı, markanızla karşılaşacaklar için etkili bir imaj çizmelidir. Watemark ekibimiz, karşı tarafa en etkili mesajın geçmesi için kartvizit çalışmalarınızı özenle hazırlar.

 

Antetli kağıt, kurumsal kimliğinizi kanıtlayan belgelerden biridir. Markanın kurumsal bilgileri kağıt üzerinde mevcuttur. Müşterilerinizle, kurumlarla ve potansiyel müşterilerinizle iletişiminizde yazılı belge özelliği taşıyan antetli kağıtlar karşı tarafa güven veren önemli belgelerdendir. Aynı zamanda antetli zarflar, dosyalar ve CD’lerin kullanımı, kurumsal kimliğinizi karşı tarafın tam olarak benimsemesini sağlar.

• Muhasebe dökümanları (Sürekli form, Fatura, İrsaliye, Makbuz)
• Kurumsal üniformalar
• E-mail tasarımı
• Araç tasarımları
• Bina cephesi giydirme
• Gazete, dergi, gibi tanıtım materyallerinin tasarımı 
• Ambalaj kağıdı
• Promosyon malzemelerinin tasarımı
• Takvim tasarımı

Kurumsal Kimlik Örnekleri

Contact
Detaylı Bilgi İçin

Bizimle İletişime Geçin