H1 Nedir? H1 Etiketi Nasıl Oluşturulur?

Google’ın siteleri tararken en önem verdiği unsurlar arasında H1, H2 gibi H etiketleri vardır. Bu yazımızda “H1 etiketi nedir, H2 etiketi nedir ve H etiketleri ne işe yarar, kullanırken nelere dikkat edilmelidir” gibi konuları ele alacağız. “Heading Tags” yani “Başlık Etiketleri” Google botları tarafından içeriklerin taranmasına ve önem sırasının anlaşılmasına yardımcı olur. H etiketleri, yalnızca arama motoru botları tarafından değil kullanıcı deneyimi açısından da değerli görülmektedir. H etiketleri hiyerarşik bir yapının parçası oldukları için birlikte kullanılmalıdır. H1 etiketi verilen başlık, sayfanın başında bulunan, en belirgin ve konuyu özetleyen ana başlıktır. Önem sırasına göre ardından H2 ve h3 gelmektedir. Sıralama doğru kullanılmazsa, sayfa içerisinde kötü bir görüntü ortaya çıkar. Başlıklarınızı belirten bu HTML etiketlerinde; H1 (ana başlık) – H6 (en alt başlık) şeklinde bir sıralama izlenir. <H1> HTML etiketi, bir sayfada görünen ilk başlık etiketidir. Bir sayfanın veya içeriğin en önemli ana başlığı için kullanılır. HTML kodunda görüntülendiğinde, H1 değeri <h1></h1> etiketleri içine alınmaktadır. Daha detaylı ve açıklayıcı şekilde anlatacak olursak;

HTML: Hiper metin işaretleme dilidir. Çoğu web sitesi, web sayfaları oluşturmak için bu dili kullanmaktadır.
Etiket: Bir HTML etiketi, web tarayıcınıza içeriği nasıl görüntüleyeceğini söyleyen bir kod parçacığıdır.
Başlık: HTML’nin altı farklı başlık etiketi vardır: H1, H2, H3, H4, H5 ve H6. H1 başlığı en önemli etiket olarak kabul edilirken H6 en az öneme sahip etiket olarak nitelendirilir. Etiketler genellikle en önemli başlıktan en az önemliye doğru sıralanır.

H1 Etiketi Nedir, Ne İşe Yarar?

<h1> Benim Adım Başlık Bir! </h1>

h1-baslik-nedir-nasil-olusturulur

H1 Etiketi ile Sayfa Başlığı Etiketi Arasında Ne Fark Vardır?

H1-H6 arası başlık etiketleri ile sayfa başlık etiketi yani <title></title> birbiri ile çok karıştırılır. İkisi arasındaki farklılıklar şu şekildedir:

H1 Etiketi SEO İçin Neden Önemlidir?

Bir Sayfada H1 Etiketi Kaç Tane Olmalıdır?

Bir sayfadaki H1 etiketi yalnızca 1 adet olmalıdır. H1 ana başlığınız olduğu için ana konuyu özetleyen tek ve en önemli başlıktır.

H1 Etiketi Nasıl Kullanılır, Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yukarıdaki kriterlere genel hatlarıyla uyduğunuzda içerikleriniz hem kullanıcıların deneyimine uygun olacak hem de Google’ın gözünde web siteniz değerli bir konuma yükselecektir. Bu düzende ilerledikçe içerikleriniz arama motorunda üst sıralarda görünmeye başlayacak ve organik trafiğiniz zaman içerisinde artacaktır. Yazımızı özetleyecek olursak, Google’ın bir sayfa yapısını anlamasını sağlayan unsurların başında Heading etiketleri gelmektedir. Dolayısıyla sayfa başlığınız ve H etiketleriniz doğru ve etkin şekilde kullanıldığında, Google tarafından kaliteli içeriklere sahip olan bir web sitesi olarak kabul edileceksiniz.

Watemark Dijital Pazarlama ekibi olarak, SEO (arama motoru optimizasyonu) hizmetimizle, kurulduğumuz günden bu yana, markaların hedefledikleri yüzlerce kelimede görünürlük sağladık. Bunun yanı sıra web sitelerine aldıkları trafiği organik yollarla kat kat artırdık. SEM (Arama motoru reklamcılığı), Web Tasarımı, Kurumsal Web Sitesi, İçerik Pazarlama gibi tüm dijital pazarlama hizmetlerimiz hakkında bizimle çalışmak için buraya tıklayarak hemen iletişime geçebilirsiniz. Hadi, birlikte dijital dünyadaki görünürlüğünüzü artırarak sınırların ötesine hizmetlerinizi ulaştıralım.