icerik-pazarlama6

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama, firmaların ulaşmak istedikleri kitlelere içerikler yoluyla etkileşim kurmasıdır. Ürün ve hizmetler içerik pazarlama ile insanlara tanıtılarak potansiyel müşteriler markaya karşı bilinçlendirilir. İçerikler sürekli bir şekilde paylaşılarak etkileşim devamlı olarak sağlanır ve müşterilerin akıllarından markanın çıkmaması sağlanmış olur. Oluşturulan içeriklerle sadece ürünlerin ve hizmetlerin tanıtılması değil, insanların ürünlerle alakalı daha bilinçli olması sağlanır. Bu anlamda yapılacak sosyal sorumluluk projeleri de markalar üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Yapılan projelerle ilgili içeriklerin çeşitlenmesi ile markalar, insanlar üzerinde daha iyi izlenimler bırakabilmektedir.

Firmaların ürün ve hizmetleri ile ilgili yaptığı bilgi verici ve bilinçlendirici içeriklerle sadık müşteriler elde etme şansları artmaktadır. Dünyanın en büyük firmalarının kullandığı bu yöntemler ile başarı kazanmaları bir tesadüf değildir. Siz ne kadar içeriklerinizi kaliteli ve sürekli tutarsanız müşterileriniz de o kadar sizi hatırlayacak ve tercih edeceklerdir. Sadece büyük firmalar değil küçük işletmeler de içerik pazarlama ile daha fazla potansiyel müşteriye ulaşma şansı yakalamaktadır. Özellikle internetin sağladığı sonsuz dünyada küçük bir kasabada iş yeri olan işletmeler bile büyük firmalarla yarışabilme şansı elde etmektedir.

İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

1. Adım

Öncelikle hedeflerinizi belirlemeniz gerekmektedir

Hedefi olmayan gemi denizde savrulur durur. Bu yüzden misyon ve vizyonunuzu belirlemelisiniz.

2. Adım

Hedef kitlenizi tanıyın

Firmanızın hitap ettiği kitleyi tam olarak belirlemelisiniz. Hedef kitlenizin tercihlerini, coğrafi konumlarını, yaş aralıklarını, cinsiyetlerini öğrenerek onlara nasıl hitap etmeniz gerektiğini oluşturabilirsiniz.

3. Adım

Kitlenize nasıl hitap edeceğinizi seçin

İçeriklerinizi görecek kişilerle nasıl bir iletişim kurmak istediğinizi belirlemelisiniz. Örneğin bebek ürünleri satan bir firmaysanız insanlara daha samimi ve güven verici şekilde hitap etmeniz firmanız için iyi olacaktır. Resmi bir dil kullanmak insanlarda bir soğukluk algısı oluşturabilir. Bunun yanında kitlenize ulaşacağınız sosyal kanalları da iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Örneğin 50 yaş üstü kitleye hitap ediyorsanız Tiktok gibi daha çok gençlerin yer aldığı platformları değil Facebook gibi bir sosyal medya platformunu tercih edebilirsiniz.

4. Adım

İçerik planlamanızı yapın

Örnek verecek olursak Instagram'da reels, canlı yayın, video, fotoğraf paylaşımı gibi pek çok seçenek bulunmaktadır. İçeriklerinizi bu seçeneklerden hangilerini seçerek oluşturacağınıza, hangi sırayla oluşturacağınıza, hangi zaman aralıklarında paylaşım yapacağınıza karar vermelisiniz. Böylece daha planlı ve düzenli paylaşımlar yapabilirsiniz.

5. Adım

Kaliteli ve samimi içerikler üretin

 Firmanız ve ürünleriniz ile alakalı bilgiler verdiğiniz platformlarda kullandığınız dil samimi olmalıdır. İçerikleriniz insanlar üzerinde güven oluşturabileceğiniz şekilde, işe yarayan ve insanlara çözümler sunan bir yapıda olmalıdır.

6. Adım

İçeriklerinizden elde ettiğiniz dönüşümleri ölçümleyin

Çalışmaları yapmak bir yana yapılan işin takibini yapmak da çok önemlidir. Hangi içeriklerin daha fazla dönüşüm aldığını, daha fazla kişiye ulaştığını ve verimli olduğunu ölçümlemeleri, çalışmalarınızı o yönde yoğunlaştırmalısınız.

7. Adım

İçeriklerinizi paylaşacağınız en doğru sosyal medya kanallarını kullanın

Hazırladığınız içerikleri sadece blog kısmınızda paylaşarak bırakmamalı ve çeşitli sosyal mecraları değerlendirmelisiniz. Gün içinde milyonlarca insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya ağları ile markanıza saygınlık kazandırabilirsiniz.

Kaliteli İçerik Pazarlama Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

  • İçerik pazarlamada en çok kullanılan yöntemlerin başında seo çalışmaları gelmektedir. Seo yani arama motoru optimizasyonu ile web siteleri ilk sıralarda yer alarak potansiyel müşterilerine daha kolay ulaşmaktadır.
  • Seo çalışmalarında siteler ürün ve blog yazılarıyla, sundukları hizmetlerle ilgili doğru ve kaliteli içerikleri üretmektir.  Arama motorları yararlı içerik olarak algıladığı sayfaları üst sıralara taşımaktadır. Arama motoru optimizasyonu yapılırken site analizinin yapılması, anahtar kelimelerin belirlenmesi ve doğru bilgilerin insanlara en kolay şekilde ulaştırılması gerekmektedir.
  • İnternette bulunan forum, haber siteleri ve bloglar takip edilerek merak edilen içerikleri siz de okuyucularınıza sunabilirsiniz.
  • Müşterilerin sorularını, isteklerini ve taleplerini ürettiğiniz içeriklerde cevaplayarak kaliteli içerikler ortaya çıkarabilirsiniz