Dijital Pazarlamada Sosyal Medyanın Önemi Nedir?

Dijital pazarlama çalışmalarının en yoğun şekilde ilerlediği alanlardan biri de sosyal medyadır. Gün geçtikçe sosyal medyanın önemi tüm dünya tarafından fark edilerek çeşitli çalışmalarda kullanılmaktadır.  Ürün ve hizmetlerini internet üzerinden pazarlayan kişilerin ürünlerini pazarlamak için yaptığı çalışmalara dijital pazarlama denmektedir. Dijital pazarlama çalışmalarının çok büyük bir bölümü de sosyal medya üzerinden yapılmaktadır. Resimler, videolar, canlı yayınlar, yazılı paylaşımlar ile insanlar birbirinden farklı sosyal medya kanallarını güncel olarak kullanmaktadır. Hatta sosyal medya platformları da devamlı olarak kendilerini geliştirmeye ve değiştirmeye mecbur kalarak rekabetin içinde üst sıralara çıkmak veya mevcuttaki yerlerini korumak için çalışmaktadır.

İnstagram, Twitter, Tiktok, Snapchat ve bunların dışında pek çok sosyal medya platformu dijital pazarlama çalışmalarında aktif olarak kullanılmakta; hatta sosyal medya platformlarından yapılan işler sayesinde yeni meslek dalları bile ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda hayatımıza giren “Youtuber, İnfluencer” gibi kavramlar yeni nesil gençlerin yeni meslek tercihleri arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Eticarette Müşteriler Üzerinde Güven Oluşturmak

İnsanlar bir ürün satın almak istediklerinde ilk yaptıkları şey internetten o ürünü araştırmaktır. Farklı eticaret sitelerinin aynı ürün ile ilgili fiyatları ve özelliklerini karşılaştıran kullanıcılar kendileri için en avantajlı olan siteden alışveriş yapmaktadır. Bunun yanında kullanıcılar almak istedikleri ürünleri sosyal medya platformlarına da yazarak ürün çeşitlerini ve firmaları da araştırmaktadır. Örneğin bir eticaret sitesi ile ilgili aklında çeşitli sorular olan kişiler sosyal medyada o firmayı araştırarak paylaşımlarına ve kaliteli içerikler olup olmadığına bakmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse markalar müşterileri üzerinde güven oluşturmak istiyorlarsa, sosyal medya kanallarının pek çoğunda hesapları olmalı ve düzenli içerik girmeliler. Böylece insanların algısında “aa bu firma güzel paylaşımlar yapmış, müşterileri ile ilgilenmiş, ürün paylaşımlarını güzel yapmışlar” diyerek onlarda hem beğeni hem de güven oluşturulmaktadır.

İnsanlar İle Etkileşim Kurmanın En Kolay Yolu

İnternet alışverişlerinde insanların firmalara güvenmesini sağlayacak olan bir diğer konu ise onlarla etkileşim kuruluyor olmasıdır. Fiziki mağazalarda insanlar karşılarında bir muhatap buldukları için fazla sorgulamadan alışverişlerini yapar ve çıkarlar. İnternet mağazalarında ise müşteriler karşılarında görüşecek kimsenin olduğunu düşünmediklerinde güvenleri sarsılmakta ve alışverişten vazgeçmektedir. İşte bu açıdan sosyal medyanın önemi dijital pazarlama çalışmaları için çok önemlidir. Firmalar sosyal medya aracılığı ile potansiyel müşterileri ile etkileşime girerek satış yapma oranlarını artırır. Müşterilerin attığı mesajlara, yorumlara veya beğenilere yanıt veren firmalar insanlar üzerinde “bizimle ilgileniyorlar” algısı yaratarak onların üzerinde güven oluşturur. Marka imajını da yine bu şekilde iyileştirebilirler.

Eticaret yapan firmalar veya kişiler için küçük, büyük ölçekli bir iş yeri olması önemli olmadan dünyaya açılabilecekleri imkanı sağlayan sosyal medyanın etkilerini en çok Amerika’da yapılan seçimler ile örneklendirebiliriz. Donald Trump’ın sosyal medya hesapları üzerinde yaptığı pazarlama stratejileri ile Amerikan başkanlığını kazandığı hepimizin bir gerçeği olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal Medya, Pazarlama Çalışmaları İçin Nasıl Doğru Kullanılır?

1)Hedef Kitlenizi, Potansiyel Müşterilerinizi Belirleyin

Pazarlamak istediğiniz ürünün hangi hedef kitleye ulaşacağını belirlemeden işe başlamamalısınız. Hedefsiz gemi nasıl denizde savrulursa siz de hedef belirlemeden o şekilde savrulur, ilerleyemezsiniz. Belirlediğiniz hedef kitleye uygun bir iletişim dili seçmeli, potansiyel müşterilerinizle o şekilde iletişim kurmalısınız. Hedef kitlenizi belirlerken yaş, cinsiyet, ilgi alanı veya eğitimleri gibi ana başlıkları kullanabilirsiniz.

2)Enerjinizi Nereye Harcayacağınıza Karar Verin

Firmaların belirlediği hedef kitlenin yaş aralığı, cinsiyeti, eğitimi bile o kişilerin hangi sosyal medya hesaplarını kullanacağını etkilemektedir. Doğru hedef kitleye ulaşmak için doğru sosyal medya hesaplarını kullanmamız gerekmektedir.  Örneğin pazarlamak istediğimiz ürün orta yaş üzeri kitleye hitap ediyorsa Türkiye’de Facebook kullanmak daha pozitif sonuçlar doğuracaktır. Bu durum farklı bir ülkeye gittiğimizde değişebileceği gibi kendi ülkemizin farklı bölgeleri için de değişiklik gösterebilir. Sosyal medya çalışmalarından iyi etkiler almak için yoğun bir efor harcanması gerekeceği için bu eforu nereye harcamamız gerektiğini iyi belirlemeli ve çalışmalarımızı bu doğrultuda ilerletmeliyiz. Bunun yanında her ne kadar belli bir platforma odaklanmamız iyi olsa da internet ortamının pek çok platformunda yer almamız yine firmamıza etkili olacaktır. Bu sebeple Facebook, İnstagram, Twitter gibi platformlarda yer almaya dikkat edebilirsiniz.

3)Yaratıcı Olun

Sosyal medyada içerik üretirken yaratıcı olmak önemlidir. Herkese benzeyen içerikler üretirseniz kullanıcılar sizi sıkıcı bulur ve takip etmezler. Özgün içerikler ile sosyal medya kullanıcıların dikkatini çekerek sitenize yönlendirebilirsiniz. Özellikle İnstagram gibi platformlarda reels videoları tarzında hareketli içerikler üreterek insanların ilgisini çekebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi sosyal medyada en iyi şekilde tanıtarak pazarlama çalışmalarınızı hızlandırabilir, satışlarınızı artırabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarını kullanan milyonlarca insan bulunmaktadır. Bu insanlardan binlercesi sizin ürün ve hizmetlerinize ulaşmak isteyen ama sizin varlığınızdan bile haberdar olmayan kişilerdir. Firmanızın görünür olması ve potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için sosyal medyayı doğru bir şekilde kullanmalısınız. Yaratıcılık, azim, hırs, devamlılık yine size başarıyı getirecek başlıklardandır.

4)Takipçilerinizin İsteklerini Göz Önünde Bulundurun

Sosyal medya kullanımı sadece paylaşımlardan ibaret değildir. Zaten yapılan paylaşımların tamamı bir amaç içindir. Gerek marka bilinirliğinin artırılması gerek ürünlerin pazarlanması gibi konularda başarı elde etmek için takipçilerin analiz edilmesi gerekmektedir. Takipçilerin kaç yaş aralığında olduğu, hangi içerikleri daha çok beğendikleri, gündemde neler olduğu ve insanların ilgilerini çekecek konuların belirlenmesi gibi konuların takip edilmesi gerekmektedir.

Pazarlama Çalışmalarınız İçin Profesyonellerden Yararlanın

Yapılan işlerde başarı sağlanmasının en önemli adımlarından biri işi bilen kişilerin çalışmalarıdır. Ülkemizde yapılan en büyük hatalardan biri insanların her şeyi kendilerinin yapabileceğini düşünerek yardım almaktan kaçmasıdır. Oysa sosyal medya uzmanı, dijital pazarlama uzmanı, dijital pazarlama ajansı, seo uzmanı, sem uzmanı gibi kavramlar dijital pazarlama alanında uzmanlık kazanan kişilerin işleridir. Yıllarca emek vererek yapılan çalışmalar, başarısızlıklar, denemeler ve deneyimler sonucunda başarılar elde edilmiştir. Dijital pazarlama alanında deneyimli ve işini bilen bir ekiple çalışmak yerine, bu işi ben yaparım diyorsanız nasıl bir işe girdiğinizi tam olarak bilmiyorsunuz demektir.

Watemark alanında uzman kadrosu ile dijital pazarlama çalışmalarınızı yürütmek için geniş bir çalışma ekibine sahiptir. Reklam ve seo alanında elde edilen başarıları ile pek çok kullanıcıya sahip olan ajansımızdan siz de hizmet almak istiyorsanız hemen bizi arayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için form doldurabilirsiniz, böylece biz sizinle iletişime geçeriz. Siz de işinizi şansa bırakmak istemiyor ve başarı peşinde koşuyorsanız birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz.

Related Posts

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *