Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Neden Önemli?

Dijital pazarlama, pazarlama süreçlerinin dijital ortamlarda gerçekleştirilmesidir. Ürün ve hizmetlerin tanıtımının internet ortamında yapılması sonucunda dijital pazarlama ile  firmalar satışlarını ve marka bilinirliklerini artırabilmektedir. İnternetten yapılan satışların ve insanların eticarete olan taleplerinin artması ile dijital pazarlama çalışmaları hız kazanmıştır. Arama motorlarında, sosyal medyada veya mobil uygulamalar aracılığı ile pazarlama çalışmaları yürütülebilmektedir. 1990’lü yıllarda hayatımıza giren dijital pazarlama terimi sonrasında ilk tıklanabilir banner 1994’te yayınlanmıştır. Çağın getirirlerine ayak uydurarak firmanızı sanal ortama taşımak istiyor ve internet aracılığı ile milyonlarca insana ulaşmak istiyorsanız dijital pazarlama çalışmalarından faydalanmalısınız. Aksi takdirde rakiplerinizin gerisinde kalacağınızı söyleyebiliriz. Siz de “Digital marketing nedir, dijital pazarlama önemli midir, dijital pazarlamanın avantajları nelerdir, dijital pazarlama nasıl yapılır, dijital pazarlama unsurları nelerdir, dijital tüketici nedir?” diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Dijital Pazarlamanın Önemi Nedir?

Dijital pazarlama firmaların potansiyel müşterilerine ulaşmaları için yapılan çalışmalar bütünüdür ve oldukça önemlidir. Hedeflenen kitleye hızlı ve etkili bir şekilde ulaşan firmalar daha az maliyet ile daha fazla kişiye ulaşabilmektedir. Dijital pazarlama çalışmalarında kullanılan araçlar (Google Ads, Analytics) hedeflediğiniz kitleye tam olarak ulaşabilmenizi sağlamaktadır. Ayrıca yapılan çalışmaların sonuçları tam olarak ölçülebilmektedir. Hedeflemelerin ve sonuçların tam olarak analiz edilebilir olması dijital marketing çalışmalarının en önemli özelliklerindendir.

Geleneksel Pazarlamaya Kıyasla Dijital Pazarlama Neden Tercih Edilmeli?

Geleneksel pazarlamada günümüze gelene kadar pek çok strateji denenmiş ve çok başarılı projelere de imza atılmıştır. Elbette geleneksel pazarlama yöntemleri hala gelişmekte ve tüm dünyada kullanılmaya devam etmektedir. Bunun yanında dijital pazarlama çalışmaları son yıllarda hız kazanmış ve talep oldukça artmıştır. Peki geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama arasındaki farklar nelerdir?

Daha Fazla Ölçümlenebilir

Geleneksel pazarlamada gazeteden veya televizyondan verilen reklamların kimlere ulaştığı tam olarak ölçümlenememektedir. Örneğin televizyona bir reklam verdiniz, bu reklamı 5 yaşında bir çocukta 50 yaşında bir teyze de izliyor olabilir. Reklamlarınızı kimlerin gördüğünü ölçemezseniz hedef kitlenize ulaşıp ulaşmadığınızı da anlayamazsınız.

Dijital pazarlamada ise kullanılan araçlar sayesinde reklamınıza kaç kişinin , kaç yaş aralığında, hangi cinsiyette, hangi bölgeden tıklama yapıldığını öğrenebilirsiniz. Reklamlarınıza dönüş yapan kişilerin kimler olduğunu, yeni bir reklam çalışmasında hedef kitlenizin kim olması gerektiğini daha detaylı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Kısacası dijital pazarlamanın ölçümlenebilir olması en büyük avantajlarındandır.

Hedef Kitleye Daha Kolay Ulaşır

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hedef kitleye daha kolay ulaşma şansı artmaktadır. Reklamlar hazırlanırken satış yapılmak istenen kişilerin özellikleri ve tercihleri reklamlarda seçilerek tam olarak reklamlarınız o kişilere ulaştırılmış olur. Ayrıca her gün yenilenen ve gelişen pazarlama dünyasında, yeni stratejiler geliştirerek reklamlara bu değişiklikleri eklemek dijital pazarlamada mümkün hale gelmiştir. Yeni bir hedef kitle belirlediğinizde hemen reklam düzenlemesine giderek potansiyel müşteri kitlenize daha fazla ulaşabilirsiniz. Geleneksel pazarlama çalışmalarında güncelleme yapmak genellikle daha pahalıya mal olduğu için pek fazla yenileme yapmak tercih edilmemektedir.

Etkileşim Ölçülebilir

Geleneksel pazarlamada insanlarla etkileşim neredeyse yoktur. Dijital pazarlama reklamlarında ise insanlar sizinle direkt etkileşim kurabilmektedir. Özellikle sosyal medyada yapılan reklamlara yorumlar veya beğeniler geldiği için insanların beğenisini ölçebilirsiniz. Ayrıca reklamlarınızın kaydedildiği veya farklı kişilerle paylaşıldığını da yine bu yöntemle takip edebilirsiniz. İnsanlardan aldığını etkileşimler sonucunda reklamlarınız veya ürünlerinizle alakalı yeniliklere veya değişimlere gidebilirsiniz.

Maliyet Azalır

Geleneksel pazarlamada hazırlanan reklamlar için senarist, reklam yazarı veya aktör gibi çalışan pek çok kişiye ücret ödenmekte ve maliyetler artmaktadır. Bunun yanında dijital pazarlama ile sadece dijital pazarlama uzmanına ve reklam bütçenize para ayırmanız gerekmektedir. Sosyal medya ve arama motorlarında vereceğiniz reklamlar ile geleneksel pazarlama için hazırlayacağınız reklamların çok çok altında para harcamış olursunuz.

Zamanlama Tam İstenilen Şekilde Ayarlanır

Geleneksel pazarlamada, örneğin bir televizyon kanalına reklam verdiyseniz belirlenen bazı sürelerde reklamınız görünebilir. Bunun yanında dijital pazarlama ile istediğiniz sürelerde reklamlarınızın görünür olmasını sağlayabilirsiniz. 7/24 reklamlarınızın insanlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.  Bu sayede marka bilinirliğinizi daha hızlı artırabilir, insanların güvenini daha kısa sürelerde kazanabilirsiniz.

Dijital Pazarlamanın Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Dijital pazarlama çalışmaları pek çok koldan yönetilebilmektedir. Bu yöntemlerden birkaçını kullanabileceğiniz gibi ne kadar fazla pazarlama yöntemi kullanırsanız o kadar satışlarınız artacaktır. Peki dijital pazarlama için neler yapılabilmektedir?

1)SEO

Seo yani arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile web siteleri organik olarak arama motorlarında yükselmektedir. Doğru anahtar kelime ve içerik stratejileri ile özellikle rekabetin oldukça fazla olduğu eticaret sektöründe öne çıkmak mümkün hale gelmektedir. Dijital pazarlamanın temel taşlarından olan arama motoru optimizasyonu ile reklama bütçe ayırmanıza gerek olmadan firmanızın ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  • İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama seo çalışmalarının altında değerlendirilebilmektedir. Satılan ürünle bağlantılı olarak oluşturulan içerikler ile insanların dikkati firmaya çekilebilmektedir. Blog yazıları bu konuda etkili rol oynamaktadır. Hazırlanan blog içerikleri sosyal medyada yayınlanarak potansiyel müşterilere ulaşılabilmektedir.

2)SEM

Arama motorlarında çıkan reklamlar SEM çalışmalarının bir sonucudur. Türkçe karşılığı ile “arama motoru pazarlaması” insanların arama motorlarında arattıkları kelimelerle alakalı reklamların en üstte çıkmasını hedeflemektedir. Böylece reklamlar ile potansiyel müşterilere ulaşılabilir. Reklam için belli bir bütçe ayrılması gerekmektedir. Belirlenen bütçe reklamın öne çıkıp çıkmayacağını da belirler. Şöyle ki rakiplerinize göre reklamlarınıza düşük bütçeler ayırabiliyorsanız onların önüne geçmeniz oldukça zordur.

  • Yeniden Pazarlama

Yeniden pazarlama stratejileri ile bir eticaret sitesine giren kullanıcı belirlenir ve diğer sitelere girdiğinde reklamlar ile karşılaşır. Bu reklam türü ile satışlar oldukça artmaktadır. Potansiyel müşterilerin zihinlerinde yer ederek ürünlerinizi pazarlaması kolaylaşmaktadır.

  • Görüntülü Reklamlar

Dijital ortamlarda kullanıcıların dikkatleri yazılardan ziyade görseller ile daha fazla çekilebilmektedir. Görüntülü reklamlar hazırlanarak ürünler dikkat çekici bir şekilde sunulurken aynı zamanda marka bilinirliği de artırılmaktadır. Görüntülü reklamlar web sitelerinde, sosyal medyada ve e-posta yolu ile kullanılabilmektedir.

3)Sosyal Medya

Web siteleri için yapılan seo ve sem çalışmalarının yanında siteyi beslemek için sosyal medyadan kullanıcıları siteye yönlendirmek gerekmektedir. Sosyal medya kanallarını kullanan milyonlarca kişi  İnstagram, Facebook, Twitter gibi araçlardan sitenize yönlenebilir. Sosyal medya araçlarının görselliği yüksek olması sebebiyle ürün pazarlama aşamaları çok daha kolay gerçekleşmektedir. Ayrıca sosyal medya reklamları, arama motoru reklamlarına göre çok daha kolay bir şekilde oluşturulabilmektedir. Yaş, cinsiyet ve bölge seçimlerinin ardından oluşturulan reklamlar ile müşteriler sosyal medya hesaplarına da hızlıca ulaşabilmektedir. Peki sosyal medya ile ne tür reklamlar yapılabilirsiniz?

  • Affiliate Marketing

Satış ortaklığı olarak adlandırılan sistemdir. Sosyal medya içerik üreticileri kendi hesaplarından bir markanın ürününe link vererek, takipçilerinin o ürünlerden almasını sağlamaktadır. Firmalar bunun için herhangi bir ödemede bulunmazken, içerik üreticileri de pazarlayabildikleri üründen kar almış olurlar. Böylece hem firma hem de içerik üreticisi kazanmış olur. Özellikle İnstagram’da affiliate marketing çok fazla kullanılmaktadır.

  • Influencer Marketing

Son yılların en çok kullanılan sosyal medya reklamlarından biri de Influencer marketingdir. Sosyal medya paylaşımları ile çok fazla kullanıcıya sahip kişiler toplulukları etkileyebildikleri için marka ve ürün tanıtımında etkili rol oynamaktadır. Ürünleri birebir deneyimleyerek kullanıcılarına ürün tanıtımı yapan kişilere insanların güveni de artmaktadır.

  • Viral Pazarlama

Ürünlerin veya markaların bilinirliklerini artırmaya yönelik yapılan pazarlama çalışmalarıdır. Sosyal medya ile yapılan bu pazarlamada ürünler direkt olarak firmalar tarafından tanıtılmaz. Kullanıcı deneyimi yolu ile reklamları yapılan ürünlerin bilinirlikler artırılmak hedeflenir. Markalar ulaşabildikleri kadar kullanıcıya ulaşmayı hedefler.

Tüm Dijital Pazarlama Çalışmalarınız İçin Watemark’ı Tercih Edin!

İnternette rakiplerinizin önüne geçmek için yapılması gereken tüm dijital pazarlama çalışmaları Watemark Reklam Ajansı ile sizlere sunulmaktadır. Özellikle eticaret yapıyorsanız ve marka bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız seo ve reklam çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Tüm pazarlama çalışmalarınızda yanınızda olarak markanızı büyütmek için genç ve dinamik ekibimizin çalışmalarından faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *